Tags
hjemmebag, Lise Brinkman, mellemmåltid, Rugrbødstrekanter, Rugtrekanter, Snack, stabilt blodsukker, Sunde snacks
Rugbrødstrekanter
32 stk.
200 g rugkerner
200 g 5-kornsblanding
7 dl kogende vand
15 g gær
400 gram rugmel
ca. 175 grahamsmel
1 tsk. groft salt
1 spsk. olivenolie
Pensling: Vand og en god olivenolie (½ dl vand/1 spsk. olivenolie)
Ovn: 200 ºC Størrelse: 50 g Kcal: 102 kr: 50 øre pr. stk.
Sådan gjorde jeg
- Kom rugkerner og 5-kornsblanding i en skål og hæld kogende vand herover.
Lad det trække en times tid, til der opnås en blød konsistens. - Rør gøren ude i den opblødede blanding til den er opløst.
- Tilsæt Rugmel lidt efter lidt og rør til en jævn masse.
- Læg et klæde over dejen og lad den hvile 1 times tid.
- Tilsæt grahamsmel (gem ca. 3/4 dl), salt og olie. Rør til dejen er jævn og har en tyk grødet konsistens.
- Stil dejen til hævning, tildækket i 1 time eller i køleskabet til langtidshævning eksempelvis natten over.
- Strø resten af grahamsmelet ud på bordet og ælt dejen forsigtigt. Dejen skal være lidt klistret og så fast at du kan rulle den med lind hånd.
- Del dejen i fire og rul hver klump med en kærlig hånd, til fire pølser af ca. 20 cm. Tryk pølsen med faldhånd til den er ca. 1½ cm høj. Skær hver pølse på tværs/skrå – til små trekanter.
- Kom Rugbrødstrekanterne på en bageplade med bagepapir og pensel dem med vand og olie. Alternativt kærnemælk og en sjat kaffe. Lad dem hæve yderligere 30 minutter, imens ovnen varmer op.
- Bag Rugbrødstrekanterne ved 200 ºC i en varmluftsovn, i ca. 25 minutter til de har fået en gylden farve og i øvrigt er bagte.
- Køl Rugbrødstrekanterne lidt af inden du sætter tænder i dem.
TIP: Brødene er fryseegnede og skønne at have i fryseren som snack, til brunchen, til det blødkogte æg, til madpakken, skovturen eller som mellemmåltid, til børnefødselsdagen, imellem sportslige aktiviteter eller som landevejssnack.
Prøv også chokolade scones, eller Fuldkornstrekant med quinoa
Læs om quinoa – fremtiden superfrø.
Bon appetit – del opskriften med dem der sætter pris på hjemmebag og dem som elsker at bage brødet selv. Med rugbrødstrekanter opnår du et stabilt blodsukker og får en dejlig mæthedsfornemmelse. Opskriften er udarbejdet af Lise Brinkman Madsen © Foto Kost, Motion og Sund fornuft
Pingback: Dild Hummus af Lise Brinkman | Lise Brinkman
Pingback: Chilihummus | Lise Brinkman
Pingback: Eddermamesalat med broccoli og granatæble | Lise Brinkman
Christina Lehmann Munch said:
Rugkerner
I opskriften står at man skal blande 5-kornsbland og rugkerner i en skål. Men i mængden står der ikke noget om rugkerner. Hvor meget skal der i af rugkerner?
/Christina
LikeLiked by 1 person
Lise Brinkman said:
Hej Christina, der skal 200 gram i opskriften 🙂 Tak for dit skarpe øje!! God fornøjelse 😉
LikeLike
Pingback: Hvordan kommer jeg sukker-cravings til livs – følg disse 5 STEP | Lise Brinkman